arianbank
13 بهمن 1401 - 18:45

انقلاب اسلامی، جامعه بشریت را وارد روزگار تازه ای کرد

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با بیان اینکه انقلاب اسلامی، جامعه بشریت را وارد روزگار تازه ای کرد، گفت: حق است که در جمع های طلبگی، این موضوع مورد مباحثات جدی چند جانبه قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرج، حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اکبری، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، در همایش بصیرتی علما و روحانیون که در سالن شهید تمام زاده سپاه استان البرز برگزار شد، ضمن تبریک ماه مبارک رجب، تحولات بزرگ زمانه ما را محصول کار بزرگ و طراحی دقیق و مهندسی عالی ائمه دانست.

وی افزود: در این مقطع، ما در یک پیچ تاریخی قرار داریم که شناخت جوانب، ابعاد، زمینه ها، عوامل اصلی و شکل دهنده، پیشبرنده ها، آفات و آسیب ها و مخاطرات آن، فهرستی است که اهمیت بسیاری دارد و جامعه روحانیت به آن مجهز باشند. این موضوع، تحلیل رویدادها و وقایع اتفاقیه نیست بلکه یک دستگاه فکری است که تحلیل ها و مباحث دیگر را تحت الشعاع قرار می دهد.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، اتفاق بزرگی که در سال ۱۳۵۷ به وقوع پیوست، سرآغاز یک تحول بزرگ جهانی بود، مطرح کرد: پیچ تاریخی یا ورود به عالم و عصر جدید، با خوبی درک و برای آن زمان گذاشته شود که رهبر معظم انقلاب در مناسبت های مختلف و سخنرانی های اخیر خویش بر حساسیت این موضوع تاکید داشته اند.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب در بیانات خویش بر این نکته نیز تاکید داشتند که در حال ورود به یک نظم نوین جهانی جدید هستیم. ایشان در دیدار با جامعه دانش آموزی که به مناسبت ۱۳ آبان صورت گرفت، دانش آموزان را به عنوان مخاطبان خویش برای اندیشه درباره این نظم نوین جهانی فراخواند و برخی مختصات این نظم نوین را احصا کرد.

وی تاکید کرد: جامعه روحانیت که در روشنگری اجتماعی و مواجهه با مخاطب نقش مهمی ایفا می کنند، باید به این نکته توجه کنند که تحلیل های آن ها صرفا تحلیل های سطحی یا گذرا ناظر به برخی وقایع سطحی نباشد و عمق تحولات را به جامعه مخاطب ارائه کنند. طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی، ما به برکت انقلاب اسلامی وارد عالم جدیدی شده ایم که متفاوت با دوران پیش از انقلاب است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با اشاره به اینکه درک این عصر، فقط ناظر به تحولات تاریخی ملت ایران نیست بلکه نقطه عطفی در تاریخ بشریت است، کنشگران اصلی این حادثه باعظمت و اتفاق بزرگ را ملت ایران دانست و اظهار کرد: این اتفاق با محوریت یک رجل الهی به وقوع پیوست و آفاق این تحول، تمام مسائل زمانه ما و همه محیط را تحت تاثیر خود قرار داد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری با بیان اینکه انقلاب اسلامی، جامعه بشریت را وارد روزگار تازه ای کرد، خاطرنشان کرد: به نظرم به حق است که در جمع های طلبگی، این موضوع مورد مباحثات جدی چند جانبه قرار گرفته و ابعاد گوناگون، ریشه ها، مختصات و ویژگی های این پیچ تاریخی مورد بررسی قرار گیرد. بیانیه گام دوم انقلاب، شرح این پیچ تاریخی است که در آن قرار داریم.

وی اذعان کرد: این تحول و انقلاب کبیر از جنس انقلاب های بزرگ الهی توسط انبیای بزرگ بوده که این ویژگی آن را از همه انقلاب ها و حوادث دیگر، متمایز می کند. ۱۲ بهمن سال ۱۳۵۷ مردی از دودمان پیامبران، با بهره گیری از شیوه آنان و با دستی پرمعجزه و دلی به وسعت دریا، با پشتوانه مردمی شایسته و چشم به راه انقلابی عظیم و متفاوت در دنیا را رقم زد.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با اشاره به نقش جریان علمای دین به منزله یک نهاد خوش ظرفیت در هدایت مردم و اداره شئون امت در عصر غیبت مطرح کرد: در این هزاره ای که پشت سر گذاشته ایم، هیچکاه آسمان زندگی دوستان اهل بیت (ع) خالی از این ستارگان درخشان نبود؛ این افراد همیشه در امتداد خط رسالت و ولایت الهی ایفای نقش کردند.

حجت الاسلام والمسلمین یادآور شد: علما، بزرگان و چهره های پرنور و ستارگان قدر اول که آسمان شب غیبت را با حضور و نور فقه، درایت و تدبیر خود روشن کردند. سرمایه گذاری اولیا، خوبان و معلمان امت بر امت تاثیرات بسزایی داشته است. این مردم، امت برگزیده، متفاوت و خوش ظرفیتی هستند که حاضرند برای دستیابی به مقاصد امامت، از جان خود مایه بگذارند.

وی با اشاره به اینکه زمانی که مردم و امام امت دست به دست هم دادند، این اتفاق بزرگ و شگفت انگیز در زمانه ما رخ داد که غرب را متحیر کرد و به عجز آورد و زلزله عظیمی را ایجاد کرد. آفاق این حرکت عظیم را نه فقظ در مبدا تحویل، منطقه آسیای غربی یا خاورمیانه و منطقه اسلامی بلکه می تواند امتداد آن را در اقصی نقاط عالم رهگیری کرد.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور اذعان کرد: جریان کفر و استکبار که در ابتدا متحیر بودند، در بررسی های خود دریافتند که این جریان توسط حرکت روحانیت دینی، تحولات گوناگونی را رقم می‌زند. آن ها از همان روز اول متوجه نقش بی بدیل روحانیت شدند. آن ها باید ابعاد مختلف این تحول و اتفاق عظیم را به خوبی و حاج قاسم وار درک و تحلیل و به مردم منتقل کنند.

پایان پیام/ 

منبع: فارس
شناسه خبر: 1015517