arianbank
10 بهمن 1401 - 10:39

بانک‌ها منابع آذربایجان شرقی را در استان‌های دیگر هزینه می‌کنند

رئیس اتاق بازرگانی تبریز، مشکل تامین نقدینگی واحدهای تولیدی را یکی از مهم ترین مشکلات بخش تولید عنوان کرد و گفت: بانک های خصوصی آذربایجان شرقی منابع استان را جذب کرده اما متاسفانه آن ها را در استان هزینه نمی کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، یونس ژائله صبح امروز در نود و دومین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان با بررسی چالش های اساسی اقتصادی، مشکل تامین نقدینگی واحدهای تولیدی را یکی از مهم ترین مشکلات این بخش دانست و اظهار کرد: افزایش قیمت مواد اولیه، فرآیند سخت و دشوار دریافت تسهیلات، افزایش نرخ بهره بانکی و تسهیلات تکلیفی نیاز واحدهای تولیدی به نقدینگی بیشتر را نمایان می سازد.


وی ادامه داد: بانک های خصوصی آذربایجان شرقی منابع استان را جذب کرده اما متاسفانه آن ها را در استان هزینه نمی کنند که این امر باید مورد رسیدگی قرار گیرد. در شرایطی که واحدها نیاز به نقدینگی بیشتر دارند، این نوع رفتار بانک ها مورد قبول نیست.

ژائله با بیان اینکه دولت باید وظیفه حکمرانی را برعهده گرفته و اقتصاد را به بخش خصوصی کشور بسپرد، گفت: این نوع تفکر که به هر طریقی و با سخت گیری و وضع مالیات سنگین، کسری بودجه را جبران کنیم، راهکار درستی نیست.

رئیس اتاق تبریز با تاکید بر تاثیر نوسانات ارزی بر اقتصاد کشور گفت: این امر موجب افزایش هزینه تمام شده بنگاه ها، تورّم، افزایش نرخ ارز، کاهش پول ملی، افزایش هزینه های تولید، کاهش حاشیه سود، کاهش توان رقابتی، کمبود سرمایه در گردش و در نهایت اختلال در سیستم معاملات اقتصادی می شود.

وی ادامه داد: افزایش نرخ مالیات واحدهای تولیدی استان در بودجه سال آینده موضوعی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد. نباید مالیات در نظر گرفته شده برای  آذربایجان شرقی را با استانی همچون اصفهان مقایسه کرد چرا که در این حالت، باید به یارانه انرژی که استان اصفهان دریافت می کند نیز نگاهی داشته باشیم.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1006923